+ Yorum Gönder
Dantel ve Takılar ve Takı Modası Forumunda Cam Kolye Modelleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Cam Kolye Modelleri
  Cam Kolye Modelleri  Cami daha yakindan tanimak ve atesle arasindaki iliskiyi anlamak icin biraz tarihi
  ve teknik bilgi  Cam, dogal ve insan eliyle yaratilmis cam olmak üzere ikiye ayrilir. Obsidyen olarak adlandirilan dogal cam yanardagdan püsküren lavlarin, yanardagin eteklerinde sogumasi ile olusur, yari degerli tas olarak kabul edilir. Bedenin elekriginin bosalmasina yardim eder, kizginlik ve öfke duygulari yok ettigine inanilir.


  Hayatimizin bir çok kullanim alaniyla çevreleyen insan yapimi camin ilk kez Misirlilar ve Finikeliler tarafindan I.Ö. II. YY' da üretildigi söylenegelmektedir, bunun yaninda Mezopotamya' da bulunan ilk cam örneklerinin I.Ö. III YY' a ait oldugu sanilmaktadir.


  Camin en temel maddesi kumdur, kaynama noktasini düsürmek için formüle soda, sertlesmesi ve uzun ömürlü olmasi için de kireç eklenir.  Camin yapi, dekorasyon ve diger fonksiyonel alanlar disinda kullanim buldugu alanlardan biri de cam boncuklardir, hatta camin ilk kullanim alani çesitli süs boncuklaridir ve bu boncuklarin kiymetli taslardan yapilan takilarin yerine yerlestirilmek istendigi bilinmektedir. Misir' da ve diger eski uygarliklarda cam boncuktan yapilmis takilara rastlanmistir. Anadolu' da yaygin olarak üretilen nazar boncugu yapimina alternatif olarak, günümüzde degisen teknolojik kosullar sayesinde daha modern tekniklerle cam boncuklar üretilebilmektedir, fakat temelde yapilan islemler aynidir.


  Boncuklarin yapilmasi için öncelikle cami saracagimiz mandrel olarak adlandirilan 1.5,2.5 ya da 3mm kesitli çelik çubuklarin cam sarilacak kisminin kaolen ve alumina esasli bir karisim ile kaplanmis olmasi gerekir ki, eriyik halindeki cam çelige yapismasin ve boncuk soguduktan sonra rahatça çubuktan çikarilsin. Cam eritilerek çubuga damlatilir, yer çekiminden faydalanarak ve çubugu istedigimiz yönde çevirerek, çesitli aletler kullanalarak boncuga sekil verilir.Bu islemler sirasinda isteniyorsa boncuga baska renkler katilir, çiçek ve benzeri desenler yapilir, ya da boncuk varaklarla süslenir.


  Boncuklarimi yapmak icin kullandigim cam Italya Venedik'teki Murano adasindan gelen Moretti ya da Almanya' dan gelen Lauscha camlaridir. Soda-lime olarak adlandirilan ve COE (Coefficient of Expansion) 104 olan bu camlar özellikle boncuk yapimi icin üretilmis, cubuk formuna sokulmus, yüksek kalitede camlardir. Camlari eritmek için gerekli olan isi 850 ile 1250 derece arasinda degisir. CamCam atölyesinde camlari eritmek ve sekillendirmek icin kullanilan salümolar gaz ve gaz + oksijen salümolaridir. Boncuklar yapildiktan sonra kontrollü bir sekilde boncuk tavlama firininda tavlanarak, daha uzun ömürlü ve daha kaliteli olmalari saglanir.


  Bu sayfada boncuklari nasil yaptigimi uzun uzadiya anlatmak maalesef mümkün degil Olmazsa olmazlarim: camlarim, atesim, sekil vermek için kullandigim grafit el aletlerim ve boncuklari sarmak icin kullandigim mandrel adli çubuklar. Sonra taki tasarimi için kullandigim deriler, kücüklü büyüklü kum boncuklar, pirinç, bakir ve gümüs teller.


  Cama hakim olmak, ona söz dinletmek icin camin atesle olan iliskisini anlamak, ona sözünüzü dinletmek icin nerede nasil davranacagini bilmek gerekiyor.Bu da calisarak ve deneyerek kazanilacak olan tecrübe ile mümkün. Ögrenmenin sonu yok  Burçin Evrim
 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Mavi Cam Kolye Modeli

+ Yorum Gönder


Hızlı Cevap Hızlı Cevap


: